11 LISTOPADA DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

„Słowo Ojczyzna jest każdemu z nas bardzo bliskie. Czasami zamiast niego słyszymy: ojcowizna, dom, czyli miejsce, gdzie się człowiek rodzi, wzrasta, dojrzewa, dorasta do odpowiedzialności i do rzeczy wielkich.

Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zyskuje ono szczególny wymiar. Każe pomyśleć o wszystkich tych, którzy przelali krew, abyśmy my mogli spokojnie żyć, uczyć się, pracować i  świętować. Bohaterom należą się: pamięć, cześć i szacunek.

Zapraszam wszystkich do przejścia na Plac Wolności. Za chwilę zabrzmi melodia znanego wszystkim poloneza. Krokiem tego tańca przejdziemy pod pomnik Tadeusza Kościuszki.” – Tak uczennica naszej szkoły rozpoczęła uroczysty pochód z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej, po odśpiewaniu hymnu szkoły, delegacja pierwszoklasistów złożyła kwiaty przy pomniku Powstańców 1863 roku.

Kolejnym punktem uczczenia Niepodległej Ojczyzny było przejście krokiem narodowego tańca – poloneza – na Plac Wolności. Przemarszowi towarzyszyła uroczysta atmosfera.

Na miejscu wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Przy pomniku T. Kościuszki odbyła się krótka część artystyczna. Patriotyczne wiersze i piosenki przyciągnęły wielu słuchaczy. Uczniowie, aby złożyć hołd zasłużonym Polakom złożyli także wiązanki kwiatów. Po przemówieniu p. dyrektora i zaproszonych gości orszak tanecznym krokiem wrócił do szkoły. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialne były p.: Ewa Bartczak, Anna Thiel, Iwona Bartczak i Małgorzata Kurzawińska.