100 rocznica Powstania Wielkopolskiego

Co roku obchodzimy rocznicę Powstania Wielkopolskiego, jednego z trzech zrywów narodowych w historii Polski, zakończonych zwycięstwem.

7 stycznia  2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 r. w Tuliszkowie uczcili 100.  rocznicę  powstania, które 27 grudnia 1918 roku wybuchło w Poznaniu. Okolicznościowy program artystyczny zaprezentowali uczniowie klas VI, VII, VIII, przygotowani pod kierunkiem pań: Barbary Ratajczyk, Grażyny Boczuli, Ewy Antoniewicz, Katarzyny Drewniackiej i Eweliny Maćkowskiej.

W klimat tych ważnych wydarzeń wprowadziła nas inscenizacja pt. „Dziękujemy Dziadku”.  Tytułowy Dziadek – uczestnik walk powstańczych, rozmawiając ze swoim wnukiem, dał mu ciekawą lekcję historii. Przywołał pamięć o dowódcach, żołnierzach i ludności cywilnej tamtych czasów. Podkreślił dobrą organizację, wielkie zaangażowanie i poczucie dumy narodowej Wielkopolan, które doprowadziły do sukcesu powstania. Podczas apelu można było usłyszeć pieśni patriotyczne, które wywołały wzruszenie słuchaczy.

„Akwarium” zorganizowana została wystawa poświęcona 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.