9 Maja Dniem Europy

W bieżącym roku obchodziliśmy 71. rocznicę podpisania Deklaracji Roberta Szumana, która zapoczątkowała proces jednoczenia Europy. Dziś Unia Europejska to związek dwudziestu siedmiu demokratycznych państw, będącym efektem wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Jest zarazem największą i najprężniejszą organizacją tego typu na świecie. Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia podczas lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, języka angielskiego, niemieckiego, muzyki oraz zajęć z wychowawcą uczniowie zapoznawali się między innymi z:

– historią integracji europejskiej,

– wartościami europejskimi,

– zasadami funkcjonowania UE,

– symbolami UE,

– działalnością instytucji unijnych.

Niektóre zajęcia przybliżające funkcjonowanie Unii Europejskiej i dotyczące bieżącej legislacji europejskiej – Zielony Ład, paszporty covidowe zostały przeprowadzone dzięki współpracy z nauczycielami Zespołu Szkół Technicznych w Turku, którzy w ramach programu EPAS, Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego, opracowali i udostępnili nam scenariusze zajęć. Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w konkursie – Flaga Kraju Unii Europejskiej, prace zamieszczone są w poniższej prezentacji. Klasa III d wraz z wychowawcą we współpracy z nauczycielem muzyki zaśpiewała Hymn Unii Europejskiej.

Organizatorami przedsięwzięcia były: p. Barbara Ratajczyk, p. Joanna Tabaka, p Małgorzata Wągiel, p. Katarzyna Drewniacka, p. Beata Żarna, p. Magdalena Berlińska, p. Mirosława Puszcz- Majda, p. Paulina Cyferkowska oraz wychowawcy klas VII- VIII w osobach: p. Ewelina Maćkowska, p. Anna Thiel, p. Grażyna Boczula, p. Małgorzata Kurzawińska, p. Ewa Antoniewicz, p. Alicja Miklaszewska.

Nagrody książkowe dla wyróżnionych uczniów ufundowała pani Mirosława Puszcz Majda.

Prezentacja