Zaznacz stronę

DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO

DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. POWSTAŃCÓW 1863R. W TULISZKOWIE

Witając zaproszonych gości rozmawialiśmy o języku niemieckim  po niemiecku, przedstawiliśmy naszych zachodnich sąsiadów – Republikę Federalną Niemiec oraz mieszkańców tego kraju.

Nauka języka obcego wcale nie musi być nudna i monotonna. Każdy język ma swoje miejsce w jednoczącej się Europie, a język  niemiecki służy przede wszystkim wymianie handlowej. Językiem niemieckim jako ojczystym posługują się nie tylko mieszkańcy Niemiec, ale także mieszkańcy Austrii, Szwajcarii i księstwa Liechtenstein. Po niemiecku mówi się w Tyrolu Południowym (Północne Włochy), na niewielkich obszarach Belgii, w Alzacji (Francja) i w Luxemburgu wzdłuż niemieckiej granicy.

Obecnie Niemcy są jednym z najbardziej rozwiniętych krajów świata, potęgą gospodarczą, członkiem i założycielem wielu organizacji międzynarodowych, w tym dzisiejszej Unii Europejskiej, centrum jednoczącej się Europy.

Niemcy szczycą się wysoką skutecznością podejmowanych działań, organizacją, dyscypliną, czystością i punktualnością. W taki właśnie sposób przejawia się Ordnung. Żadne słowa nie mogą być milszą dla niemieckiego ucha i serca muzyką niż: alles in Ordnung. Zwrot ten oznacza, że wszystko jest w najlepszym porządku, że znajduje się tam, gdzie powinno. Każdego Niemca obowiązuje kategoryczny imperatyw, który brzmi: Ordnung muss sein, czyli „porządek musi być” .

Uczniowie naszej szkoły z klas 1-6 przedstawili swoje umiejętności, które zdobyli podczas nauki j.niemieckiego w wymiarze jednej godz.tyg.

Uczniowie najmłodsi z klas pierwszych prezentowali piosenki, klasy drugie – to scenki pokazujące umiejętność nazywania części ciała czy przyborów szkolnych. Trzecioklasiści to scenka i piosenka. Po tych emocjach wszyscy uczyliśmy się wspólnie form powitań i pożegnań oraz liczyliśmy do 10. Prowadzący Julia i Tomek skrupulatnie sprawdzili wiedzę zgromadzonych.

Po obejrzeniu filmiku „Um uns herum” prezentowali się uczniowie klas czwartych z hasłami i scenką krajoznawczo-turystyczną. Klasy piąte to scenka i piosenka. Najstarsi uczniowie przygotowali minidialogi, videoclip oraz taniec bawarski.

Pani dyrektor Mirosława Puszcz-Majda podsumowała prezentacje, wręczyła uczniom gimnazjum nagrody za konkurs w j.niemieckim „Od niepodległości do współczesności: Von der Unabhängigkeit bis heute ”.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Starosta Turecki Mariusz Seńko
i zastępca Burmistrza GiM Tuliszków Piotr Hryniuk. Starosta Turecki Mariusz Seńko wyróżnił podczas prezentacji grupę uczniów z klasy 6B w składzie Natalia Grześkiewicz, Julia Kocimska, Martyna Macudzińska, Nikola Michalska, Julia Wysocka, Tomasz Sikora i Bartosz Dębczyński.

Dzień Języka Niemieckiego przygotowały: p. M. Połatyńska, p.M.Berlińska,
p. S. Zielińska-Sikora, p. J. Mikołajczyk i p. M. Grzelak-Kozłowska
oraz Rodzice uczniów klasy 4d.

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ!!!