Zaznacz stronę

Góry Świętokrzyskie – Sandomierz – Kazimierz Dolny – Lublin

W dniach  27 – 30 maja 2019r., uczniowie klas 8 i 7a i 6b (ogółem 42 osoby) uczestniczyło w wycieczce szkolnej 4 dniowej w Góry Świętokrzyskie. Wycieczka miała na celu poznanie walorów historycznych, przyrodniczych i kulturowych regionu.

W pierwszym dniu (27 maja) uczniowie poznali jedno z piękniejszych i starych miast Polski rozsławione w popularnym filmie ,,Ojciec Mateusz”. Sandomierz przywitał piękną Starówką – po której śladami filmowego Ojca Mateusza można było zwiedzać Furtę Dominikańską, Sandomierski Rynek, Ratusz, mury obronne, ul. Żydowską, podziemną trasę turystyczną. Z punktu widokowego Bramy Opatowskiej rozpościerał się piękny widok na miasto i okolice. Będąc po okresie obfitych opadów dzieci mogły naocznie przekonać się, obserwując szeroko rozlaną Wisłę, jak groźnym żywiołem może być woda.

Najwięcej emocji dostarczyła Sala – Świat Ojca Mateusza, która odzwierciedlała w naturalnych proporcjach wnętrza jak i bohaterów (figury woskowe) filmu

W drugim dniu (28 maja) uczniowie podziwiali kolejne piękne miasta Polski, Kazimierz Dolny i Lublin.

Kazimierz Dolny jest pięknym, urokliwym małym miasteczkiem leżącym nad Wisłą, które zarówno dawniej jak i dziś przyciąga wielu artystów szukających tutaj wytchnienia. Uczniowie zwiedzali Mały Rynek, kościół św. Bartłomieja i Jana Chrzciciela, podziwiali panoramę miasta z Góry Trzech Krzyży oraz

z baszty ruin zamku z XIVw. Obowiązkową pamiątką zakupioną z Kazimierza Dolnego był wypiek w postaci koguta, który wg legendy miał w dawnych czasach uratować miasto przed siłami nieczystymi.

Lublin również przywitał piękną Starówką. Uczniowie podziwiali Rynek Starego Miasta, Wzgórze Zamkowe, Bramę Trynitarską i Bramę Krakowską,

Pl. Wolności, Krakowskie Przedmieście oraz Archikatedrę z tzw. ,,zakrystią akustyczną”.

W trzecim dniu (29 maja) uczniowie podziwiali piękno wytworów Matki Natury, czyli świat minerałów i skamieniałości  znajdujące się w muzeum

w Św. Katarzynie. Dodatkową atrakcją był pokaz szlifowania kamieni szlachetnych.

Kolejnym punktem było zwiedzanie Cysterskiego Kompleksu KlasztornegoWąchocku. Wnętrza kompleksu skrywają najstarszą salę romańską w Polsce (kapitularz) w Polsce, kościół (ponad 800 lat), grób Jana  Piwnika  ,,Ponurego”

bohatera walk o niepodległość Polski, krużganki, ogrody.

Następnym punktem wycieczki był Oblęgorek – letnia rezydencja Henryka Sienkiewicza – polskiego noblisty (1905) i pokrzepiciela dusz w czasach zaborów. Wnętrza rezydencji  zachowały wystrój jak za życia pisarza i przechowują mnóstwo pamiątek z pracy pisarskiej, podróży zagranicznych i życia prywatnego.

Chęcinach uczniowie wchodząc do Jaskini  Raj mogli  przenieść się w czasie i podziwiać przepiękne wytwory natury, czyli stalaktyty i stalagmity o fantazyjnych kształtach.

W drodze do hotelu, przejeżdżając przez Zagnańsk nie sposób było ominąć jednego z najstarszych dębów w Polsce – Dąb Bartek  – kolejny wspaniały okaz Natury.

Czwarty dzień (30 maja) przeznaczony był typowo na pieszą wędrówkę po Górach Świętokrzyskich, które zachwyciły piękną Puszczą Jodłową. Dlatego utworzono tutaj Świętokrzyski Park Narodowy. Pierwszy szczyt – Łysica (612 m n. p. m.) okazał się  lekkim wyzwaniem z powodu podłoża, ale podziwianie panoramy Gór  Świętokrzyskich zrekompensowało trudy wspinaczkowe. Po drodze mijane były ślady bytności kolejnego wielkiego pisarza Polski Stefana Żeromskiego, który powiedział kiedyś tak ,,Puszcza jodłowa nie jest moja, ani twoja, ani nasza, tylko boża i święta”.

Drugi szczyt – Łysa Góra (595 m n. p. m.) wynagrodził wędrówkę piękną panoramą na okolice oraz kolejnym wytworem Natury jakim są ogromne bloki skalne na zboczu – gołoborza. Podobnie jak z innymi miejscami regionu, również i z tym związanych jest kilka legend o czarownicach, które stały się symbolem Gór Świętokrzyskich.

Następnie zwiedzany był kościół i klasztor  w Św. Krzyżu, który przechowuje relikwie – drobiny Krzyża Świętego. W środku obraz księcia Emeryka, krypty, kazania świętokrzyskie – pierwsze pisane po polsku, wystawa po więzieniu jeńców radzieckich świadczy o bogatej i burzliwej historii tego miejsca. W krypcie można było spojrzeć na zmumifikowane zwłoki księcia Wiśniowieckiego.

Po zejściu z Łysej Góry wszyscy zmęczeni , ale w doskonałych humorach powrócili późnym wieczorem do Tuliszkowa. Kierownikiem wycieczki była p. Dorota Kordylewska, natomiast opiekunami p. Elżbieta Kutkowska, p. Joanna Tabaka i p. Marcin Kuśmierek.

Skip to content