Zaznacz stronę

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2021

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w 2021 roku przebiegał pod hasłem Baśnie i legendy z całego świata. Utwory bliskie szczególnie młodszym czytelnikom znalazły się na oddzielnych regałach, by zachęcić do skorzystania z oferty biblioteki.

Październik obfitował w wydarzenia kierujące uwagę na książki i wspierające rozwój czytelnictwa:

Inscenizacja Rzepki Juliana Tuwima dla dzieci z oddziałów 0 i uczniów klas I-III była największym wyzwaniem tegorocznych obchodów MMBS. W holu szkolnym powstała scenografia do przedstawienia – sad i ogród z olbrzymią rzepką i jeszcze większą dynią, która pełniła rolę fotodyni. W role bohaterów utworu wcielili się uczniowie z klasy 6a, którzy zagrali 12 razy dla dzieci ze szkoły i specjalne przedstawienie dla małych gości z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Tuliszkowie, którzy odwiedzili szkołę we wtorek 26października. Goście chętnie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, mieli okazję spotkać się z rówieśnikami w oddziałach 0, zobaczyli bibliotekę, świetlicę, gabinet dyrektora i halę sportową.

Konkurs na najpiękniejszą zakładkę dla klas 0 – III cieszył się dużym zainteresowaniem – ocena 125 zakładek to wyzwanie dla jury. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na tablicy w holu szkolnym, wyróżniono 7 uczniów, którym wręczono nagrody książkowe.

Kaligraficzne zmagania zaplanowano dla uczniów starszych klas. Lena i Julia z 7e podjęły się wykonania trudnego zadania. Przez tydzień w holu szkolnym, obok wystawy Dzieje pisma, w strojach mnichów tworzyły inicjały. Ich praca wzbudziła zainteresowanie. Zapotrzebowanie było tak duże, że „mnisi” robili zapisy i zbierali zamówienia, a po tygodniu zrzucili habity i porzucili pracę!

Dla starszych uczniów przygotowano w bibliotece wystawę „Pisarze i poeci w karykaturze Eryka Lipińskiego” , która inicjuje działania pod hasłem „Drzwi do kultury”.

Jesienny kiermasz – oferta czytelnicza dla dzieci, młodzieży i dorosłych przygotowana przez KiHTK w Żychlinie była dostępna przez cały październik. Największym zainteresowaniem cieszyły się książeczki z naklejkami. Współpraca z księgarnią przyniosła naszej bibliotece wymierne korzyści – wzbogacimy księgozbiór o I serię „Wojowników” Erin Hunter.

Projekt Dziś są moje urodziny – spotkania szkolnych jubilatów w rocznicę urodzin pisarzy, poetów, malarzy, kompozytorów – wystawa dzieł, muzyka, głośne czytanie fragmentów utworów – zainicjowane 29 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania (urodziny Janiny Porazińskiej i Miguela de Cervantesa). W październiku urodziny Wandy Chotomskiej (26.10.) i Zbigniewa Herberta (29.10.)

Skip to content