Zaznacz stronę

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Od 18 lat, na całym świecie, październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek odbywa się pod hasłem „Książka nas łączy”. Z tej okazji biblioteka szkolna zaproponowała:

  • Gazetkę okolicznościową: Informacje dotyczące Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Dlaczego watro czytać książki;
  • 26 października odbył się konkurs czytelniczy dla klas III: „Z Janem Brzechwą na wesoło”. Konkurs odbywał się w dwóch etapach, wychowawcy klas wybrali w drodze eliminacji klasowych po dwóch uczniów, którzy wzięli udział w etapie szkolnym. Poszczególne klasy reprezentowali: Janiszyn Wiktoria, Kujawińska Natalia, Malesza Alicja, Wieczorek Michalina, Kowalska Milena, Oblizajek Anna, Dominiak Ignacy, Wenc Adrianna, Sylwestrzak Kornelia, Poprawska Amelia.

Oto nasi laureaci:

I miejsce: Wenc Adrianna   klasa III d, Dominiak Ignacy   klasa III d,

II miejsce: Malesza Alicja klasa III b, Sylwestrzak Kornelia kl. III e, Poprawska Amelia  klasa III e,

III miejsce:  Janiszyn Wiktoria    klasa III a.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkie niespodzianki, natomiast

zwycięzcy  nagrody książkowe.

 

  • Akcja „PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE” – w akcji wzięło udział 6 osób, biblioteka wzbogaciła się o 15 pozycji książkowych. Każda książka zaopatrzona została w informację od kogo dar pochodzi. Bardzo dziękujemy!

Lista naszych darczyńców: p. Bogumiła Urbanowicz, Pilarczyk Kajetan i Siwek Zuzanna z oddziału przedszkolnego 0a, Wiktorski Aleks kl. II b, Urbaniak Zuzanna kl. V b, Ignaczak Sylwia kl. VI a, Stanisławska Julita kl. VII b, Zielińska Julia kl. VII b.

 

  • Od 1 – 20 października trwał konkurs fotograficzny: „Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY” skierowany do uczniów klas IV – VI SP i II, III G. Przedmiotem konkursu było wykonanie zdjęcia, którego tematem przewodnim będzie książka lub czytanie. Wpłynęło sześć zdjęć autorstwa: Joanny Zamiatowskiej z kl. VII c, Zuzanny Urbaniak z kl. V b i Julii Kocimskiej z kl. VI b. Komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze zdjęcia i przyznała miejsca:

I – Kocimska Julia kl. VI b,

        II – Urbaniak Zuzanna – kl. V b,

        III – Zamiatowska Joanna kl. VII c.

Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz słodki upominek.

 

  • 23 października gościliśmy w bibliotece uczniów klas 0, którzy obejrzeli teatrzyk

    „O krasnoludku, który chciał być duży” w wykonaniu członków Aktywu Bibliotecznego z kl. VI b: Julii Kocimskiej, Martyny Macudzińskiej, Julii Wysockiej, Majki Poprawskiej i Alicji Kubiak. Na małej scenie pojawił się krasnoludek, który chciał zmienić swój wygląd i stać się dużym. Po żmudnej wędrówce i bezowocnych próbach zrozumiał, że w życiu nie jest ważny wygląd, tylko to, kim się jest.

Po występie dzieci chętnie rozwiązywały zagadki o jesiennej tematyce za co otrzymywały słodką nagrodę. Była to pierwsza i mamy nadzieję niezapomniana wizyta w bibliotece.

 

  • „SŁODKI WIERSZYK” – Jan Brzechwa. Uczniowie klas I i II szkoły podstawowej otrzymali „Słodkie Wierszyki”. Do wybranych wierszy Jana Brzechwy dołączona została słodka niespodzianka. Każdy z uczestników spotkania z radością i entuzjazmem przysłuchiwał się recytacji wybranych utworów.

 

  • Prezentacja wiersza pt. „Katar” metodą Kamishibai. 24 października 2017 r. uczennice klasy III c gimnazjum Martyna Iracka i Wiktoria Kłosińska zaprezentowały młodszym kolegom z klasy I i II szkoły podstawowej wiersz Jana Brzechwy pt: Katar techniką Kamishibai. Sztuka ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Kamishibai wykorzystuje dwa ważne elementy: opowiadanie historii oraz obrazy. Od wieków jest to sposób poznawania świata, oswajania go i uczenia się. Dzięki skrzynce nasi słuchacze patrzyli w nią jak zaczarowani i przenieśli się do świata fantazji.

 

  • Goście w bibliotece – wpisy do Kroniki biblioteki. Od bieżącego roku szkolnego biblioteka prowadzi swoją kronikę, w której będziemy zamieszczali ważniejsze wydarzenia z życia biblioteki.