„Młodzi głosują – wybory parlamentarne 2019”

11 uczniów z klasy VIII b wzięło udział w programie edukacyjnym „Młodzi głosują” zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem akcji jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach.

W ramach kampanii profrekwencyjnej postanowiliśmy sprawdzić wiedzę naszych znajomych o wyborach parlamentarnych. W tym celu ułożyliśmy bazę pytań, z których wybraliśmy tylko cztery, naszym zdaniem najbardziej istotne. Układanie pytań nie było dla nas trudne, gdyż wcześniej na lekcjach wiedzy o społeczeństwie dowiedzieliśmy się o roli parlamentu w naszym kraju, a także o zasadach wyborów. Sondaż przeprowadziliśmy wśród naszych znajomych, tj. kolegów, koleżanek, nauczycieli i członków rodzin.

W sumie zadaliśmy pytania 36 osobom. Ankietujący odpowiadali na następujące pytania:
1. Kiedy odbędą się wybory parlamentarne?
2. Co ile lat odbywają się wybory do Sejmu i Senatu?
3. Czy wiesz czym zajmuje się parlament?
4. Dlaczego warto głosować?

Ankietujący chętnie odpowiadali na nasze pytania. Pozytywnie zaskoczyły nas odpowiedzi na pytanie ostatnie. Większość osób uważa, że udział w wyborach to nie tylko nasze prawo, ale również obowiązek, dlatego warto głosować, aby wprowadzić zmiany w naszym kraju.

Chcąc dotrzeć do jak największej liczby osób wykonaliśmy również plakaty zachęcające do udziału w wyborach . Powiesiliśmy je nie tylko w szkole, ale również w gablotach na Placu Wolności i przy MGOK. Kulminacją naszych działań było przeprowadzenie młodzieżowych wyborów parlamentarnych dla uczniów klas VI–VIII w dniu 08.10.2019 r. Oto wyniki:

KW PiS – 47%, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość – 15%, KKW Koalicja Obywatelska – 12%, KW PSL – 9%, KW SLD – 9%, KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów – 8%. Mamy nadzieję, że nasze działania zachęcą dorosłych do udziału w wyborach w dniu 13.10.2019 r. Koordynatorem akcji była p. Barbara Ratajczyk.