Pamiętamy! 2021

W październiku członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie przyłączyli się do wielu akcji, których celem jest pamięć o ludziach zasłużonych dla małej i dużej ojczyzny.

W ramach akcji Szkoła pamięta organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki uczniowie porządkowali groby osób zasłużonych dla Tuliszkowa i okolic, ale także bezimienne i opuszczone mogiły. Zapalili znicze pod pomnikiem Powstańców 1863 r., Tadeusza  Kościuszki, Jana Pawła II, pod tablicą upamiętniającą pomordowanych w czasie okupacji hitlerowskiej, pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni w Katyniu, pod Dębem Pamięci posadzonym dla uhonorowania kapitana Franciszka  Majewskiego.

Szkoła otrzymała logo akcji i dołączyła do społeczności pielęgnującej pamięć o historii Polski.

Akcja Pamiętamy kierowała uwagę młodych ludzi na postaci nauczycieli zapomnianych, których groby znajdują się na tuliszkowskim cmentarzu, i zainspirowała do odszukania informacji o ich życiu i działalności.

Po raz pierwszy w ramach akcji Zapal znicz pamięci (XIII edycja) pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka uczniowie zapalili znicz na tuliszkowskim cmentarzu, na  mogile poległych w II wojnie światowej.

Niezwykły charakter miało VIII spotkanie z cyklu Nurtów mijania nie zatrzymasz… .

27.10.2021  r.  od schodów kaplicy cmentarnej rozpoczęła się wędrówka przez wspomnienia. Zebrani odwiedzili groby nauczycieli i wysłuchali barwnych opowieści o zdarzeniach smutnych i wesołych, których bohaterami byli nieobecni już, ale ciągle żywi w pamięci pani Marii Grześkiewicz i pani Grażyny Tabaki. Zapalone znicze, piosenki o przemijaniu towarzyszące wędrującym, wzruszające chwile skłaniające do refleksji nad życiem.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Ewa Jasińska, Iwona Bartczak, Małgorzata Kurzawińska, Agnieszka Naglewska, Paulina Cyferkowska. Serdeczne podziękowania dla pani Katarzyny Drewniackiej za wsparcie muzyczne i przygotowanie śpiewających dziewczyn.