Zaznacz stronę

POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918 – 1919

18 grudnia 2017r. pod hasłem: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918 – 1919

                                                  „Z Bogiem w sercu, z bronią w ręku,

                                                   wobec wroga Ojczyzny bez lęku.”

w Szkole Podstawowej im. Powstańców 1863 r. w Tuliszkowie uczczono 99 rocznicę wybuchu  zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczysty apel dedykowany był bohaterskim powstańcom wielkopolskim. W klimat tych doniosłych wydarzeń sprzed lat wprowadziły  zebranych teksty wierszy, pieśni, które ukazały nastroje Wielkopolan w latach 1918/1919, ich wiarę, odwagę i determinację w walce o wolność. W prezentacji multimedialnej widzowie obejrzeli m.in. wydarzenia, które rozegrały  pamiętnego 27grudnia 1918r., kiedy do Poznania przybył wybitny pianista, kompozytor i mąż stanu – Ignacy Jan Paderewski. Zarówno teksty wierszy, piosenek oraz  fragmenty  dokumentalne ilustrowały wrogie nastawienie Niemców do ludności polskiej i politykę germanizacyjną oraz wyjaśniały podłoże wielkiej cywilizacyjnej konfrontacji, która przez stulecia trwała na ziemiach Wielkopolski. W przedstawionym programie podkreślano siłę, cierpliwość, dobrą organizację i ogromne poczucie dumy narodowej, które pozwoliły Wielkopolanom odpierać zwycięsko wszystkie próby wynarodowienia. Podkreślano też  pamięć o  dowódcach, żołnierzach i ludności cywilnej tamtych czasów, bo to ich wola walki i determinacja przesądziły o sukcesie powstania.

Uroczystość przygotowały: Barbara Ratajczyk,  Ewa Antoniewicz, Grażyna Boczula i Katarzyna Drewniacka.

W  „Akwarium” zoorganizowana została wystawa poświęcona 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wszystkie prace wykonali uczniowie naszej szkoły.