„Samorządy mają głos”

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie szkoły podstawowej przystąpili do ogólnopolskiego projektu „Samorządy mają głos”, dzięki której mogliśmy zorganizować demokratyczne wybory do władz samorządu uczniowskiego w naszej szkole. Projekt organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej ma na celu wspieranie rozwoju samorządności uczniowskiej. Pracę nad wyłonieniem przedstawicieli samorządu uczniowskiego rozpoczęliśmy od wyłonienia zespołu wyborczego, którego skład stanowiły uczennice klasy VIc – Izabela Andrzejewska, Maria Rybarczyk, Milena Musidlak oraz Maria Łodożyńska. Zespół od samego początku zabrał się do pracy. Z pomocą pani opiekun – p. Agaty Jeżak-Komorskiej opracowany został regulamin wyborów przedstawicieli samorządu uczniowskiego. Swoją kandydaturę zgłosiło 9 uczniów szkoły podstawowej (Sandra Grześkiewicz, Klaudia Wardeńska, Zuzanna Rejer, Zuzanna Zajdlic, Jakub Dominiak, Nikola Roszak, Natalia Poprawska, Łukasz Kacprzak, Joanna Zamiatowska). Kandydaci z pomocą swoich sztabów wyborczych, zgodnie z przyjętym regulaminem, przygotowali plakaty wyborcze. Ruszyła tym samym kampania wyborcza. W dniu 23.09.2016 roku przeprowadzona została debata przedwyborcza, podczas której kandydaci nie tylko mieli możliwość zaprezentowania siebie oraz swoich programów wyborczych, ale również mieli szansę odpowiedzieć na nurtujące wyborców pytania. Dzień 30.09.2016 roku to dzień wyborów. Pod czujnym okiem komisji wyborczej uczniowie klas IV-VI wypełniali karty wyborcze, oddając głosy na przedstawicieli samorządu uczniowskiego do specjalnie przygotowanej do tego celu urny wyborczej. Po starannym przeliczeniu głosów okazało się, że najwięcej głosów zdobyła Joanna Zamiatowska.