WALKA NA LITERY W JĘZYKACH OBCYCH

Już po raz piąty najlepsi uczniowie klas VII SP oraz gimnazjaliści przystąpili  do walki na litery a właściwie głoski w Powiatowym Konkursie Ortograficznym z Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego w Szkole Podstawowej w Tuliszkowie. Do tej pory konkurs odbywał się w listopadzie w dzień Święta Dziękczynienia, aby podkreślić swój amerykański rodowód. Tegoroczną edycję zdecydowaliśmy się  przesunąć i przeprowadzić tuż przed walentynkami, które również są bardzo popularne w USA. Do literowania w piątek 09 lutego 2018 r. o godz. 10.00 przystąpili najlepsi reprezentanci szkół w Cisewie, Grzymiszewie, Przykonie, Słodkowie oraz gospodarze z Tuliszkowa. Konkurs tradycyjnie składał się z pięciu rund: w każdej uczestnicy literowali losowo wybrane słowo począwszy od jednosylabowych aż po te najdłuższe – pięciosylabowe.  Wyrazy sześciosylabowe zostały przygotowane na wypadek dogrywki, która w przypadku języka angielskiego miała niezwykle emocjonujący przebieg – uczestnicy szli łeb w łeb i z prędkością karabinu maszynowego wyrzucali z siebie litery składające się na wylosowane słowo. Dziesięciowyrazowa dogrywka okazała się niewystarczająca i trzeba było sięgnąć do słówek pięciosylabowych, niekiedy nawet trudniejszych do przeliterowania.

Ostatecznie laureatami konkursu z języka angielskiego zostali następujący uczniowie:

1. miejsce oraz tytuł Master of Spelling – Oliwia Witczak (Przykona)
  2. miejsce – Dominika Dembowska (Grzymiszew)
  3. miejsce – Jakub Klimt (Grzymiszew)

Natomiast z języka niemieckiego wszystkie nagrody przypadły gimnazjalistom z Tuliszkowa:

1. miejsce oraz tytuł Meister der Rechtschreibung – Natalia Wojciechowska
  2. miejsce – Wiktoria Wardeńska
  3. miejsce – Szymon Pudzianowski

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe: za zajęcie I miejsca – słuchawki bezprzewodowe oraz książki do nauki języków obcych (odpowiednio angielskiego lub niemieckiego), za II miejsce – głośnik bezprzewodowy oraz gadżety językowe, a za III powerbank i również gadżety językowe. Wszyscy uczestnicy dostali drobne upominki za udział w konkursie. Nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Szkołę Podstawową w Tuliszkowie oraz Burmistrza Gminy i Miasta Tuliszków.