Zaznacz stronę

Wyjazd do nadleśnictwa Grodziec w ramach projektu ,,Newtonem być”

W dniu 29.05.2021r. uczniowie naszej szkoły z klas 8a, 8b i 8c pod opieką p. Alicji Miklaszewskiej, p. Doroty Kordylewskiej i p. Bogumiły Urbanowicz, biorący udział w projekcie ,,Newtonem być” realizowali zajęcia w terenie w Ośrodku Edukacji Leśnej w Grodźcu.

Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy o lesie i leśnictwie oraz uwrażliwienie na problemy ochrony środowiska oraz zrelaksowanie się na świeżym  powietrzu w scenerii pięknego stawu i soczyście zielonej trawy, tak potrzebne i wskazane wręcz, po długim okresie nauczania zdalnego.

Izbie Edukacyjnej pełnej zwierzęcych eksponatów, uczniowie poznawali tajniki ich anatomii i zwyczajów. Na wybranych gatunkach zwierząt mogli zaobserwować dymorfizm płciowy lub dowiedzieć się, czym różni się poroże od rogów. W trakcie zwiedzania wywiązała się dyskusja nt. obecnych, palących problemów związanych ze zwierzyną leśną. Pobyt w Izbie umilały odgłosy przyrody w tle.

Najciekawszym punktem programu była ścieżka w koronach drzew z widokiem na zagrodę wolnościową dla zwierząt. Ponieważ nadleśnictwo boryka się z problemem przynoszonych przez ludzi zwierząt, z powodu braku wiedzy, zabieranych niepotrzebnie z lasu, np. koźląt saren, w zagrodzie można podziwiać całą menażerię, np. dziczkę Tosię, żurawia Janusza, prawie całe stado jeleni, daniele, króliki i kilka bocianów najczęściej z kontuzjami skrzydeł. Dzieci długo nie mogły oderwać oczu od zwierząt oglądanych na żywo.

W oczekiwaniu na piekące się kiełbaski na ognisku, uczniowie zdobywali wiedzę z pobliskich tablic dydaktycznych i ekspozycji poruszających różne aspekty życia lasu, których nie znajdą w szkolnych podręcznikach, np. sylwoterapia.

Po otrzymaniu drobnych upominków, uciekając przed deszczem, w wyśmienitych humorach wszyscy powrócili do domów.

Skip to content