Zaznacz stronę

Zakopane – Kraków – Wieliczka

W dniach 27 – 30 maja 2018r. odbyła się  4 dniowa wycieczka szkolna Zakopane – Kraków – Wieliczka. Celem wycieczki było poznanie walorów historycznych, przyrodniczych i kulturowych regionu oraz integracja uczniów. Kierownikiem wycieczki była p. Dorota Kordylewska, a opiekunami p. Elżbieta Kutkowska, p. Joanna Tabaka i p. Marcin Kuśmierek.

W pierwszym dniu dzieci zwiedzały Kopalnię Soli w Wieliczce – Trasa Górnicza. Uczestnicy wycieczki w strojach górniczych mogli przenieść się w czasie i przestrzeni w dawne czasy XIV wieku i późniejsze wieki. Dzieci zapoznały się z warunkami pracy górników, które były bardzo trudne (górnicy musieli zmagać się z brakiem tlenu, częstą obecnością metanu, pożarami, zawaleniami). Jednakże  na ówczesne czasy wydobywanie soli zaspokajało 1/3 potrzeb skarbca Królestwa Polskiego.

W drugim dniu uczniowie mogli sprawdzić swoja kondycję fizyczną wyruszając w pieszą trasę (ponad 20 km) nad Morskie Oko. Zmęczenie i trud wynagradzały piękne widoki po drodze, a najpiękniejszy ukazał się na końcu, czyli Morskie Oko na tle Mięguszowieckich Szczytów. Po powrocie, wieczorem odbyło się spotkanie z tatrzańskim gawędziarzem, który w przystępny, humorystyczny sposób przedstawił dawne życie górali i obecne, zapoznał ze strojem góralskim oraz jak produkuje się oscypki.

W trzecim dniu wycieczka znalazła się w Zakopanem. Uczniowie zwiedzali stary kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzysku, na którym pochowano wiele słynnych i historycznych postaci związanych z Zakopanem jak, np. Kornel Makuszyński, Helena Marusarzówna, Jan Sabała. Następnie zwiedzano Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Kolejną atrakcją był wjazd i zjazd kolejką na Gubałówkę, podziwianie panoramy Tatr i zakup pamiątek. Po powrocie dużą dawkę historii dzieci mogły odreagować biorąc udział w dyskotece.

W czwartym dniu, w drodze do domu uczniowie zwiedzali historyczną część Krakowa, czyli Drogę  Królewską (Brama Floriańska, Rynek, Sukiennice) oraz najważniejszy Wawel – Komnaty Królewskie, gdzie mogły poznać życie królów mieszkających na Wawelu.

Wycieczka przebiegała w spokojnej, harmonijnej atmosferze. Dopisywała piękna, sloneczna pogoda. Dodatkową atrakcją był basen w pensjonacie, z którego dzieci po trudach zwiedzania korzystały codziennie.

W wycieczce uczestniczyło 43 dzieci, głównie z klasy VIIa i Via oraz innych klas.