Zaznacz stronę

Bezpieczeństwo w sieci

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest corocznie w lutym od 2007 roku. W naszej szkole realizacja tego zadania odbyła się w lutym i marcu br. Głównym celem tego wydarzenia było zapoznanie uczniów z możliwościami oraz zagrożeniami, jakie daje Internet a także przygotowanie uczniów do bezpiecznego korzystania z sieci. Uczniowie dowiedzieli się, na jakie zagrożenia mogą się natknąć w Internecie, zapoznali się ze specyfiką cyberprzemocy oraz metodami rozwiązywania problemów z nią związanych. Odświeżyli sobie również netykietę, czyli zasady dobrego zachowania w sieci. W trosce o bezpieczeństwo korzystania z Internetu zostali poinformowani o adresach stron internetowych, na których można szukać informacji lub pomocy w razie zagrożenia.

W ramach akcji Bezpieczeństwo w sieci zrealizowano następujące zadania:

– w klasach 1-3 pokazano filmy i przeprowadzono pogadanki i z uczniami nt. bezpiecznego korzystania z Internetu,

– w klasach 4-8 na godzinach do dyspozycji wychowawcy, na lekcjach informatyki i języka niemieckiego przedstawiono prezentację multimedialną o bezpieczeństwie w sieci,

– w klasach 5-8 odbył się konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci, a uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy,

– uczniowie klas 8d  i  6a wraz z rodzicami przygotowali autorskie koszulki nawiązujące do tematyki bezpieczeństwa w sieci jak również do obchodów Dnia Kobiet.

Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom nasi uczniowie unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem. Poprzez aktywny udział w różnorodnych zajęciach możemy skłonić ich do refleksji nad wieloma sprawami związanymi z korzystaniem z Internetu. Pokazałyśmy dzieciom i młodzieży, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie.  Mamy też nadzieję, że nasi uczniowie będą rozważnie surfować po sieci. Dzień Bezpiecznego Internetu jest na stałe wpisany do kalendarza cyklicznych imprez organizowanych w naszej szkole.

Jadwiga Mikołajczyk i Magdalena Połatyńska

Skip to content