Zaznacz stronę

Programować każdy może…

Programowanie jest ważnym narzędziem w bardzo wielu dziedzinach życia i  nauki. By opanować tę sztukę należy poznać podstawy programowania.  W dniach od 7 do 11 czerwca br. uczniowie klasy VIII c  oraz klasy VIII a wraz z nauczycielem informatyki Jadwigą Mikołajczyk przygotowali  pokazy programowania dla młodszych uczniów z wykorzystaniem robotów Ozobot i Phyton oraz klocków Lego Education Spike i WeDo 2.0. Celem prezentacji było  zachęcanie młodszych koleżanek i kolegów do nauki programowania oraz rozwijania ich zainteresowań z zakresu robotyki.

Na zajęciach koła informatycznego ósmoklasiści przygotowali do pokazu kilka różnych projektów. Roboty jeździły, odgadywały kolory, strzelały kulkami, tańczyły, zmieniały kierunek oraz wykonywały manewr przyspieszenia na drodze. Z klocków lego uczniowie zbudowali ciekawe modele koparek
i samochodów, które poruszały się, wyczuwały przeszkody i przenosiły ładunki.

Młodsi uczniowie uświadomili sobie, że już dzieci w wieku od 7-8 lat są w stanie bez problemu zakodować sposób poruszania się i efekty świetlne robota. Mogą to zrobić z wykorzystaniem tablicy kodów graficznych lub  za pomocą tabletu czy ekranu monitora (bez żadnych kabli) z wykorzystaniem edytora online-środowiska do programowania.  Uczniowie przekonali się, że samo programowanie nie musi wcale być nudne i trudne. Dzięki użyciu popularnych klocków tematy z nauk ścisłych, podstaw inżynierii i programowania (kodowania) stają się łatwiejsze i bardziej zrozumiałe.

Czy dzieci powinny nauczyć się programowania? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak! ponieważ programowanie daje nieograniczone możliwości i otwiera drzwi do wielu różnych dziedzin zarówno naukowych jak i życiowych.

Skip to content