Zaznacz stronę

Wycieczka do Włoch

W dniach 28.05-03.06.2017r. odbyła się wycieczka do Włoch. W wycieczce wzięło udział 43  uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej, a także  klas I i II gimnazjum Zespołu Szkół w Tuliszkowie. Wycieczkę zorganizowało biuro podróży BĄK TRAVEL z Rychwała. Opiekę sprawowały panie : Iwona Bartczak, Ewa Jasińska, Małgorzata Kurzawińska, Agnieszka Naglewska i Aneta Urbaniak.

Wyruszyliśmy 28 maja ok. godz. 15.30 pożegnani przez panią dyrektor Justynę Gascon Carreño. Podróż była długa, ale w końcu dotarliśmy do Werony.

29 maja zaczęliśmy od spaceru po mieście. Podziwialiśmy piękną architekturę i położenie. Mogliśmy zobaczyć dom Julii. Następnie przyszedł czas na pierwsze zakupy na miejscowym bazarze i pierwsze próby targowania się ze sprzedawcami dzięki słownictwu , które poznaliśmy na zajęciach innowacyjnych . Po dość długiej podróży dotarliśmy do hotelu w okolicach Asyżu, aby wypocząć przed kolejnym dniem pełnym wrażeń.

30 maja po śniadaniu zwiedzaliśmy Asyż – piękne zabytkowe miasteczko leżące na zboczu góry Subasio.  Po drodze zaglądaliśmy w różne tajemnicze zakątki, mogliśmy obejrzeć wystawy sklepików i galerii. Zobaczyliśmy wnętrze  XIII-wiecznej Bazyliki św. Klary.  Po dwugodzinnym pobycie w Asyżu wyruszyliśmy do Rzymu.  Metrem dojechaliśmy do barokowej części miasta, po której oprowadzał nas miejscowy przewodnik. Widzieliśmy Plac Hiszpański, Schody Hiszpańskie i oczywiście barokową Fontannę Di Trevi. Wrzucaliśmy do niej monety, by zgodnie z legendą powrócić do Rzymu. Szybki spacer po Rzymie, małe zakupy i przejazd do hotelu, który, jak się okazało, w pełni zasłużył na swoje gwiazdki.

31 maja pojechaliśmy metrem do Koloseum, a następnie przechadzaliśmy się pięknymi ulicami Rzymu, prowadzeni przez przewodnika. W stolicy Włoch widzieliśmy rynek z czasów rzymskich, czyli Forum Romanum. Podziwialiśmy także Kapitol z Ołtarzem Ojczyzny, który jest największym pomnikiem w Europie, Plac Wenecki, Panteon – świątynię wszystkich bogów cesarstwa rzymskiego. Podziwialiśmy Piazza Navona ze słynną fontanną czterech rzek,  oglądaliśmy Teatr Marcelusa, , Łuk Konstantyna i wiele pięknych zabytków Rzymu. Później przyszedł czas na Bazylikę Świętego Piotra i chwilę modlitwy przy grobie Jana Pawła II. Pełni wrażeń udaliśmy się metrem  do autokaru i na posiłek do hotelu. Z hotelowych okien było widać  Castel Gandolfo- letnią rezydencję papieża.

1 czerwca po śniadaniu udaliśmy się do San Marino. Jazda była długa, ale obfitowała w niesamowite wrażenia dzięki widokom zza okien autokaru. Piękne serpentyny drogi wiodły nas do niesamowitego małego miasteczka. San Marino przywitało nas piękną pogodą , ale nie tylko – mieszkańcami tego miasteczka są także Polacy. San Marino utrzymuje dyplomatyczne i konsularne stosunki z wieloma państwami europejskimi i amerykańskimi, bije własne monety, wydaje swoje znaczki pocztowe i przyznaje odznaczenia. San Marino jest jedynym, pozostałym do dziś, włoskim miastem-państwem.  Oprócz Watykanu jest to jedyne państwo w Europie stanowiące enklawę. Po przejściu urokliwymi uliczkami miasta udaliśmy się do nadmorskiej miejscowości Chioggia. Tam czekała na nas niespodzianka z okazji Dnia Dziecka – pobyt na basenie pod opieką wykwalifikowanych ratowników. Po kąpieli udaliśmy się na kolację, a potem nad morze , które było w zasięgu ręki. Spacerowaliśmy brzegiem morza , a następnie uliczkami pięknego miasteczka. Tak zakończył się następny dzień naszego pobytu we Włoszech.

 

2 czerwca spędziliśmy w Wenecji. Wizytę w tym pięknym mieście  rozpoczęliśmy od rejsu statkiem od parkingu dla autobusów aż do placu św. Marka, który jest sercem Wenecji. Tam też spotkaliśmy się z miejscową przewodniczką, która zapoznała nas z głównymi zabytkami i poprowadziła wąskimi uliczkami, przekazując ciekawostki o mieście. Mogliśmy oglądać Bazylikę św. Marka. Następnie podążyliśmy na Most Westchnień łączący dwa brzegi Canal Grande w centralnej, najstarszej części miasta. Był czas na ostatnie zakupy i podziwianie mostów i gondoli. Po długim spacerze  ok. godz. 18.00 wróciliśmy statkiem do autokaru i pojechaliśmy  na kolację , a następnie wyruszyliśmy w stronę Polski.

3 czerwca. Całonocna jazda i wreszcie około południa dotarliśmy szczęśliwie do Tuliszkowa.

Wycieczka do Włoch to wspaniała wyprawa pełna niezapomnianych wrażeń. Można by ją nazwać wędrówką w czasie i przestrzeni – powrotem do korzeni kulturowych, z których wyrastamy. Wróciliśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję jeszcze raz odwiedzić te miejsca.

Skip to content