Zaznacz stronę

Wyjazd do Sejmu

      Dnia 5 kwietnia  2022 roku uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły, pod opieką nauczycieli – p. Katarzyny Szczap, p. Grażyny Boczuli, p. Joanny Tabaki i p. Ewy Antoniewicz  wzięli udział w wycieczce do Warszawy, zorganizowanej przez Ministra Ryszarda Bartosika. Celem podróży było zwiedzanie  Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej oraz Pałacu Prezydenckiego.     

     Zwiedzaniem najważniejszego budynku w kraju byliśmy zachwyceni. Dotychczas oglądaliśmy ten gmach tylko na ekranach telewizyjnych. Po przejściu przez bramkę, gdzie każdy został dokładnie sprawdzony, dostaliśmy się do sali posiedzeń Sejmu. Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala, z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta, a na ich tle flaga narodowa z godłem Polski i bukiet biało – czerwonych kwiatów. To w tym miejscu zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje między ugrupowaniami parlamentarnymi. To stąd dziennikarze przekazują sprawozdania na żywo.

    Wielu informacji udzielił nam przewodnik, który cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na nasze pytania. Bardzo podobało nam się miejsce na parlamentarnym korytarzu i schodach, gdzie dziennikarze czekają na polityków, aby zrobić z nimi wywiad. Tam też zrobiliśmy sobie zdjęcie z Ministrem Ryszardem Bartosikiem, który przyszedł się z nami przywitać. O godzinie 11.30 zjedliśmy pyszny obiad i deser w restauracji sejmowej.

     Kolejnym punktem programu był Pałac Prezydencki. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali miejsce pracy urzędującego Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Najwięcej emocji wśród młodzieży wzbudzała Sala Kolumnowa – najbardziej znane z relacji telewizyjnych pomieszczenie w Pałacu Prezydenckim. Wszystkie uroczystości, w których bierze udział większa liczba osób, odbywają się właśnie w tej sali. To tam Prezydent powołuje i odwołuje członków rządu, nadaje tytuły naukowe, nadaje stopnie generalskie, najwyższe odznaczenia i ordery państwowe. Mieliśmy szczęście zwiedzić prawie wszystkie sale, ponieważ w momencie naszej wizyty nie odbywały się żadne oficjalne spotkania. Musimy bowiem pamiętać, że pałac to nie tylko miejsce do zwiedzania, ale przede wszystkim obiekt pracy Prezydenta i jego współpracowników.

      Na pożegnanie uczniowie otrzymali upominki. Tak zakończyła się nasza wycieczka             do stolicy. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie w murach gmachu przy ulicy Wiejskiej oraz wspaniałą lekcję historii i parlamentaryzmu.

      Uczestnicy wyjazdu wrócili zadowoleni i wdzięczni Panu Ministrowi Ryszardowi Bartosikowi  za zorganizowanie tak ciekawej i pouczającej wycieczki.

 

Skip to content