Działalność edukacji prozdrowotnej w I półroczu roku szkolnego 2020

W ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku w I półroczu  roku szkolnego 2019/2020 w szkole realizowane były następujące programy:

1. ,,Ogólnopolski Program Następstw Palenia Tytoniu”,
  2. ,,Wiem – nie biorę! Jestem bezpieczny” – dla klas VII – VIII klas SP
  3. ,,Krajowy Program Zapobiegania zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS”.
  4. Światowy Dzień Rzucania Palenia – trzeci czwartek listopada 2019r.
  5. Trzymaj Formę
  6. Bieg po zdrowie klasa 4
  7. Czyste powietrze wokół nas – klasy 0
  8. Mamo, Tato co Wy na to ? – klasy 0

W ramach  Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu  w naszej szkole przeprowadzono pogadanki / prelekcje dla rodziców i dla uczniów na temat szkodliwości palenia, warsztaty mające na celu uświadomienie ryzyka, jakie niesie za sobą ten nałóg. Na korytarzach zostały wykonane gazetki tematyczne, które w bardzo wymowny sposób pokazały, jak nałóg palenia papierosów postrzegają dzieci i młodzież naszej szkoły. Plakaty zostały wykonane przez koło plastyczne wraz z opiekunem p. Eweliną Maćkowską i na lekcji plastyki wraz z opiekunem Katarzyną Drewniacką. Koordynatorami  tegorocznej akcji były p. Joanna Tabaka  (koordynator szkolny), p. Bożena Jasiakiewicz (pedagog).

W listopadzie w szkole odbył się również Ogólnopolski Konkurs Meditest , wzięło w nim udział 36 uczniów naszej szkoły. Julia Wysocka z klasy VIII b dostała dyplom wyróżnienia za zajęcie 12 miejsca kategorii klas 7-8 szkoły podstawowej. Opiekunami tegorocznego konkursu byli nauczyciele biologii p. Joanna Tabaka i p. Bogumiła Urbanowicz.

Tegoroczny Światowy Dzień AIDS w naszej szkole  obchodzony był jako dzień tolerancji i wsparcia dla milionów ludzi na całym świecie żyjących z HIV bądź dotkniętych AIDS. Dlatego 2 grudnia 2019 r każdemu z osobna została zaoferowana Czerwona Wstążka – międzynarodowy symbol będący wyrazem troski i zainteresowania losem ludzi dotkniętych AIDS i HIV.

Troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Turku dla uczniów klas VII i VIII   szkół podstawowych powiatu tureckiego pod hasłem „Uzależnienia sprzyjają HIV”. Praca laureata I miejsca z etapu szkolnego Zuzanny Antoniewicz uczennicy klasy VIII b została wysłana na etap powiatowy, gdzie została  wyróżniona na etapie powiatu.

Uczennica Zuzanna Urbaniak z klasy 7 b uczestniczyła w szkoleniu ,,Młodzieżowi Liderzy Zdrowia”

W ramach programu Trzymaj formę p. Danuta Siepka podczas Turnieju Mikołajkowego zrobiła dla klas 4-8 aerobik na hali sportowej.

Opracowała Joanna Tabaka – koordynator edukacji prozdrowotnej