24 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego.

Święto to uchwaliła Światowa Federacja Głuchych w 1958 r. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych. Według szacunkowych danych liczba osób głuchych w Polsce to około pół miliona.

Właściwa edukacja i wsparcie osób głuchych to kluczowy element. Warunkuje on przyszłość osoby borykającej się z tą niepełnosprawnością. Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Głuchych i języka migowego w naszej szkole pani Anna Czubińska – nauczyciel współorganizujący,  przygotowała dla całej społeczności szkolnej gazetkę tematyczną, natomiast pedagog Justyna Gascon Carreño przeprowadziła w dniach 22 – 26 września w kasach II i III warsztaty projektu edukacji włączającej „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”, pt. „Szyfr” i „Aparat”. Dla rodziców i dzieci z wymienionych pedagog przesłała również tekst: „Baśń o pięknym języku motyli” w nawiązaniu do NPRCz i Ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Czytam z sercem”.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Głuchych i języka migowego koordynowała pedagog Marta Jaskólska.